Wybrane płazy

Płazy, czyli amfibie, to zwierzęta zamieszkujące jednocześnie środowisko wodne i lądowe. Są zmiennocieplne, a ich ciała pokryte są cienką wilgotną skórą, która umożliwia im wymianę gazową, czyli oddychanie przez skórę. Na skórze płazów znajdują się dodatkowo gruczoły śluzowe, które wytwarzają śluz zapewniający skórze niezbędne nawilżenie. Niektóre gatunki posiadają również na skórze gruczoły jadowe wytwarzające jad mający zapobiegać zjedzeniu przez różne drapieżniki. Jad ten powoduje, że dany osobnik jest bardzo niesmaczny, albo wręcz może sparaliżować intruza, co dla człowieka skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią. Płazy są drapieżnikami i polują na wszystko co jest mniejsze od nich, więc przede wszystkim na małe owady. Praktycznie wszystkie płazy są czworonożne. Jednak żaby we wczesnym stadium rozwoju, tak zwanej kijanki, nie posiadają odnóży tylko zwinny i długi ogonek, dzięki któremu przemieszczają się w zbiorniku wodnym i który w pewnym momencie odpada i wykształcają się kończyny, dodajmy, parzyste. Szkielet płazów jest częściowo kostny, częściowo chrzęstny, zaś ich serce ma tylko jedną komorę i dwa przedsionki. Ubarwienie skóry odgrywa u płazów bardzo ważna rolę ochronną lub ostrzegawczą.

Liściołaz straszliwy

Lisciołaz straszliwy, czyli Phyllobates terriblis to najbardziej jadowity płaz na świecie. Ta mała żabka należy do rodziny drzewołazów i mierzy zaedwie do pięciu centymetrów długości. Mimo tak niepozornych rozmiarów jest jednym z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. Jest tak silnie jadowita, że jest w stanie bez trudu zabić grupę silnych dorosłych ludzi. Jej jad pochodzi ze skóry, na której znajdują się gruczoły jadowe wydzielające niesamowicie silną truciznę. Służy ona temu płazowi jednak jedynie do obrony. Więc lepiej nie dotykać tej jaskrawo żółtej żabki bo może to być ostatnie co zrobisz w życiu.

Rzekotka drzewna

Rzekotka drzewna to bardzo malutki przedstawiciel płazów z rodziny rzekotkowatych. Mierzy zaledwie od trzydziestu do sześćdziesięciu centymetrów długości i zamieszkuje głównie tereny nizinne z dużą ilością drzew i krzewów ponieważ jest to jej natouralne środowisko życiowe. Posiada małe, smukłe ciało i długie palce na kończynach wyposażone w lepkie przylgi, które służą rzekotce do wspinania się po drzewach. Ich delikatna skóra zwykle jest koloru jasmozielonego, jednak w zależności od potrzeb rzekotka może uaktywnić inny pigment i zmienić w ciągu kilku sekund kolor ze zbliżonego do żółtego do niemal czarnego. Wszystko dla ochrony przed drapieżnikami.

Akselotle

Aksolotle to dość specyficzne płazy. Są to właściwie larwalne formy płazów ogoniastych. Posiadają dwie pary odnóży oraz płetwę ogonową. Mają także trzy pary skrzeli. Są to zwierzęta, które cale życie są w formie larwalnej i mają możliwość rozmnażania się w tej formie. Żyją tylko w dwóch meksykańskich jeziorach, dlatego są wpisane do czerwonej księgi. Z racji na łatwość rozmnażania osobniki w handlu dostępne są wyłącznie z hodowli. Do ich posiadania wymagane są certyfikaty CITES i UE, oraz rejestracja w urzędzie. Żyją w akwariach z racji tego, że oddychają skrzelami. Mimo skomplikowanej hodowli są polecane początkującym gdyż są odporne na popełniane przez nich błędy. Warunki dla nich panujące to przede wszystkim odpowiednia temperatura ok. 15-22 stopni. Ważna jest też odpowiednia filtracja wody. Aksolotle zostały sztucznie doprowadzone do formy dorosłej, poprzez kuracje hormonalną. Zanikły im wówczas skrzela i zwierzęta przeszły na tryb lądowy.

Drzewołaz

Drzewołaza można nawet nazwać śmiercionośną strzałą, a wszystko dlatego, że ciało tych gatunków żab zawiera naprawdę bardzo dużo jadu, który jest tak bardzo niebezpieczny nie tylko dla ludzi, ale także i dla innych zwierząt. Wiele z tych rodzajów żab potrafi go wydzielać poprzez swoja skórę. Najbardziej niebezpiecznym gatunkiem drzewołazów są te żaby pochodzące z ameryki Środkowej i Południowej. Można nawet pamiętać o tym, że plemiona tubylcze, które niegdyś zamieszkiwały lasy obu Ameryk używały jadu właśnie z tych żab, a wszystko po to, by produkować strzały, co znacznie zwiększało ich zdobycze w polowaniach. Jednak te żaby można dostrzec, a wszystko przez to, że mają naprawdę jaskrawe i bardzo kolorystyczne ubarwienie, bo są to nie tylko czerwone, ale także i czarne, a nawet żółte plamy, przez co są bardzo widoczne i można się ich wystrzegać. Właśnie świat zwierząt jest tak bardzo dobrze skonstruowany, że ciało jakiegoś osobnika, jeśli ma tak kolorowe jaskrawe barwy, to ma ostrzegać innych osobników przed tym, że jest ono śmiertelnie niebezpieczne, a do tego ma bardzo wstrętny smak. Dodatkowo drzewołazy maja to do siebie, że wcale nie muszą się ukrywać przed innymi zwierzętami, gdyż to właśnie one unikają spotkania z nimi, kiedy tylko dostrzegą te jaskrawe, bardzo kolorowe barwy. Dlatego ta właśnie żaba praktycznie niczego nie musi się obawiać. Drzewołazy żywią się głównie różnymi owadami, które zdobywają swymi językami. Bardzo łatwo to mogą zrobić. To jest ich główny atut, gwarantujący przetrwanie.

Termitówka Indyjska

Termitówka indyjska dorasta do 7-8 cm i w dobrych warunkach może dożyć nawet do 11 lat. Występuje głównie na terenach Indii oraz Chin. Ma bardzo charakterystyczną jajowatą budowę ciała, szpiczasty pysk oraz piękne ubarwienie. Boki i głowa są zazwyczaj w różnych odcieniach żółtego i pomarańczu a grzbiet i pasy biegnące od oczu przez cały tułów są szare lub ciemno brązowe. Łapy są dość masywne co umożliwia żabie kopanie w ziemi. Gdy poczuje się zagrożono nadyma się, znacznie powiększając swoje rozmiary w celu odstraszenia wroga. Podczas okresu godowego samce wydają bardzo donośne i hałaśliwe dźwięki. Prowadzi głównie nocy tryb życia, i wtedy najchętniej przyjmuje pokarm, chociaż można ją również przyzwyczaić do pobierania pokarmu w dzień. Termitówka indyjska czuje się najlepiej w grupach, dlatego najlepiej trzymać samca z przynajmniej dwoma samicami. Jest to piękny płaz, którego można polecić nawet początkującym terrarystom, którzy nie powinni mieć większych problemów z chowem tego gatunku. Po każdym kontakcie z tym płazem, ze względu na śluz pokrywający jego ciało, należy umyć ręce. Ze względu na nowy śluz należy także pamiętać o utrzymywaniu wilgotności na poziomie 80-90%.